Herunder kan du se Kommunalbestyrelsens medlemmer. Du har også mulighed for, at sorterer visningen på parti niveau via knapperne.
Du kan også se den enkelte Politikers oplysninger ved, at "klikke" på profilbilledet.
Viser for: Alle
Borgmester
Tonni Hansen
Borgmester
Tonni Hansen
Socialistisk Folkeparti - F
Nørregade 12C
5900 Rudkøbing
Mobil: 24 69 12 90
Formand for:
Økonomiudvalget
Ulrik Kølle Hansen
Ulrik Kølle Hansen
Venstre - V
Strandgade 15
5935 Bagenkop
Mobil: 21 79 90 35
Formand for:
Ældre- og Sundhedsudvalget
Medlem af:
Økonomiudvalget
2. viceborgmester
Peder Hansen
2. viceborgmester
Peder Hansen
Venstre - V
Hesselbjergvej 9
5953 Tranekær
Tel: 40 16 12 07
Næstformand for:
Børn- og Ungeudvalget
Medlem af:
Økonomiudvalget
Jesper Skovhus
Jesper Skovhus
Venstre - V
Spodsbjergvej 124
5900 Rudkøbing
Mobil: 23 95 31 31
Næstformand for:
Arbejdsmarkeds-, Børne-, Unge- og Socialudvalget
Karina Jørgensen
Karina Jørgensen
Venstre - V
Nørrebro 131
5900 Rudkøbing
Mobil: 20 15 34 12
Medlem af:
Ældre- og Sundhedsudvalget, Arbejdsmarkeds-, Børne-, Unge- og Socialudvalget
Brian Dalsgaard
Brian Dalsgaard
Venstre - V
Tryggelev 7
5932 Humble
Mobil: 40 49 36 16
Medlem af:
Klima-, Trafik- og Teknikudvalget
Freddy Nymark Knecht
Freddy Nymark Knecht
Socialistisk Folkeparti - F
Østerskovvej 50
5932 Humble
Mobil: 21 43 25 19
Næstformand for:
Klima-, Trafik- og Teknikudvalget
Medlem af:
Kommunalbestyrelsen
Orlov i perioden fra den 1. februar 2024 til og med den 10. april 2024
Ulrik Pihl
Orlov i perioden fra den 1. februar 2024 til og med den 10. april 2024
Ulrik Pihl
Socialistisk Folkeparti - F
Hedevejen 26
5932 Humble
Mobil: 41 77 34 86
Nynne Printz
Nynne Printz
Socialistisk Folkeparti - F
Bøgevej 8, Tullebølle
5953 Tranekær
Mobil: 29 11 31 17
Medlem af:
Klima-, Trafik- og Teknikudvalget, Arbejdsmarkeds-, Børne-, Unge- og Socialudvalget
Flemming Neperus
Flemming Neperus
Socialistisk Folkeparti - F
Nørrebro 19
5900 Rudkøbing
Mobil: 26 99 49 44
Medlem af:
Arbejdsmarkeds-, Børne-, Unge- og Socialudvalget
Erik Jørgensen
Erik Jørgensen
Socialistisk Folkeparti - F
Peløkkevej 76
5900 Rudkøbing
Mobil: 22 50 96 89
Formand for:
Børn- og Ungeudvalget
Medlem af:
Ældre- og Sundhedsudvalget
Winni Kielstrup Hansen
Winni Kielstrup Hansen
Socialistisk Folkeparti - F
Rolighedsvej 35
5900 Rudkøbing
Mobil: 50 90 88 08
Formand for:
Arbejdsmarkeds-, Børne-, Unge- og Socialudvalget
1. viceborgmester
René Larsen
1. viceborgmester
René Larsen
Socialdemokratiet - A
Bellevue 51
5900 Rudkøbing
Mobil: 72 55 99 93
Formand for:
Klima-, Trafik- og Teknikudvalget
Medlem af:
Økonomiudvalget
Joan Kate Pedersen
Joan Kate Pedersen
Socialdemokratiet - A
Kirkegaardsvej 15
5900 Rudkøbing
Mobil: 22 48 04 80
Næstformand for:
Ældre- og Sundhedsudvalget
Søren Ramsing
Søren Ramsing
Radikale Venstre – B
Søndergade 18
5953 Tranekær
Mobil: 20 46 36 50
Medlem af:
Ældre- og Sundhedsudvalget
Jørgen Nielsen
Jørgen Nielsen
Det Konservative Folkeparti - C
Mjølbyvej 1
5900 Rudkøbing
Mobil: 30 26 54 18
Medlem af:
Klima-, Trafik- og Teknikudvalget